V sobotu večer (možná kdykoliv) bychom byli rádi, kdyby existovala katechetická příprava, kterou bychom mohli „vzít a jít“. Ovšem žádný autor katechetických příprav nezná lépe skupinu dětí, se kterou bude pracovat, než její farář nebo učitel nedělní školy (počet dětí, jejich věk, intelektuální schopnosti, povahové nastavení, úroveň znalostí). Učitel také zná sám sebe a ví, v jaké poloze a způsobu práce se cítí dobře a je autentický.
Už spíš by mohla fungovat příprava „vybrat a jít“, ale nejspíše půjde ještě o práci typu „přečíst, vybrat, inspirovat se, domyslet a na místě stejně trochu (hodně) improvizovat“.
Přesto máme naději, že právě ten prvotní impulz by mohly naše přípravy přinést (podobně jako přípravy homiletické nebo liturgické). Jde nám o zapojení dětí do nedělních bohoslužeb. To znamená: vycházíme z textu nedělního evangelia (případně z dalších textů podle Ekumenického lekcionáře). Zapojení dětí může vypadat různě – od pohybových aktivit, přes rozhovor až po pracovní list k textu. Ve výsledku chceme zohlednit možnosti dětí – a dát jim v bohoslužbě jejich místo, zapojit je do slavení celého sboru (lze přímo v bohoslužbách, v nedělní škole výkladem stejného textu, případně kombinací obojího).
(Minimálně ze začátku) přípravy budou v podstatě brainstorming, přihazování nápadů, zkušeností, případně také inspirací odjinud a odkazů. Pro teoretickou přípravu a vlastní rozbor textu odkazujeme (alespoň zatím) na homiletické přípravy na našem webu, ale samozřejmě nevylučujeme poznámky k výkladu přímo v přípravách. Pokud je text zpracován jako přípravka pro nedělní školu, budeme se snažit odkázat i na to.
Jak známo, z „víření“ několika mozků vzejde vždy více nápadů, než z jedné, byť téměř zavařené hlavy. Proto vyzýváme ke spolupráci. Stačí nápad – na vhodný ilustrační obraz, předmět k rozhovoru, aktivitu, scénku, píseň, hru, inspiraci k modlitbě či meditaci – vše co by mohlo přispět k prožití a pochopení biblického textu či jeho části nebo k prožití svátečního času. Vítáme samozřejmě také materiál pro práci se samotným textem – otázky, úkoly, tajenky ap. Pokud téma bylo zpracováno jinde, pak také odkazy na texty, web, časopisy, knihy (respektujte autorské právo).
Doufáme, že vznikne databáze nápadů. Později bychom rádi příspěvky uspořádali tak, aby byly přehledné, případně je doplnili o teoretičtější části příprav – poznámky k textu nebo úpravy pro věkové kategorie dětí.
Stavební kameny – menší či větší – nabízíme, abychom společně při bohoslužbě vystavili dům, ve kterém by mohlo bydlet Boží slovo. Pán nám i našim dětem žehnej!